Zvlhčovače

  

   Zvhlčovače slúžia ku zvlhčovaniu vzduchu z dôvodu dosiahnutia požadovanej vlhkosti v priestore pre rôzne technologické a iné prevádzky, napr. laboratóriá, operačné sály, prevádzky

v papierenskom priemysle,  textilnom priemysle a pod. V jednotkách môžu byť použité parné alebo vodné zvlhčovače vzduchu.

 

Parný zvlhčovač

 

   Ako zdroj pary môže byť centrálny kotol (plynový a pod.) alebo miestny vyvíjač pary (elektrický). Základnou súčasťou parného zvlhčovača je regulačný ventil so servopohonom, trubice s tryskami, odvádzač kondenzátu. Distribúcia pary je riešená inštalovaným rozvodom pary od zdroja po parné trysky. Podmienky a prevedenie rozvodu pary musia rešpektovať zásady správneho návrhu, inak môže dochádzať k nesprávnej funkcii celého procesu zvlhčovania. Privedená para ku vzduchotechnickej jednotke je cez parné trubice vytláčaná tryskami do prúdu upravovaného vzduchu. Tu dochádza k odovzdaniu vlhkosti do vzduchu a jeho zvlhčeniu na požadovanú hodnotu.

 

Adiabatický zvlhčovač– pračka vzduchu

 

   Pre zvlhčovanie vzduchu vodou sa v jednotkách používajú tzv. pračky vzduchu, kde sú na rozprašovanie vody použité samočistiace neupchateľné trysky s veľmi jemným rozprašovaním vody. Opláštenie pračky vzduchu je buď z nehrdzavejúcej ocele (nerez), alebo z umelej hmoty GFK. Práčka vzduchu je štandardne vybavená usmerňovačom vzduchu a odlučovačom vodných kvapiek, cirkulačným čerpadlom, osvetlením vnútorného priestoru a dvierkami s priezorníkom. Ďalšie príslušenstvo sa dodáva podľa dohody. Inteligentný systém riadenia pračky vzduchu zabezpečí, aby sa zamedzilo tvorbe baktérií, (v čase nečinnosti sa vaňa vyprázdni a vyčistí). Vaňa sa napúšťa len v čase prevádzky. Pračky vzduchu je možné použiť aj ku chladeniu ako adiabatický chladič vzduchu.

 

 

Obr. Adiabatický zvlhčovač (pračka vzduchu)

 

Tlač stránky